Jak efektywnie zająć czymś dziecko?

Jak efektywnie zająć czymś dziecko?


Gdy przychodzimy do domu po pracy, najmłodsi członkowie rodziny bardzo mocno chcą zwrócić na siebie uwagę, tymczasem my rodzice niekoniecznie mamy w zanadrzu odpowiedni pomysł, jak się nimi zająć. Jeżeli chcemy marzyć o małej sjeście, przydałby się w domu ktoś niezastąpiony, na przykład dziadkowie. Przypadek bez rozwiązania? Prawdopodobnie rozwiązanie jest łatwiejsze, niż nam się wydaje.

Dzieci są w stanie łatwo stracić zainteresowanie. Czy jest na to jakaś rada?

Wiele zwyczajów się zmienia, także to, że dzieci coraz mniej lubią chodzić na huśtawki czy zjeżdżalnie przed blokami, a części z nich nie zadowalają już nawet telefony czy tablety. Lektury i popularne dawniej metody spędzania czasu niezbyt już się sprawdzają. Możemy powiedzieć: szkoda, ale dzieci bez pomysłu na działanie najczęściej są słabo zorientowane na współpracę z rówieśnikami. Najmłodsze osoby w rodzinie zaczynają kaprysić, płakać, zwracają na siebie uwagę, co najczęściej powoduje, że innym w domu zapanuje niezdrowa atmosfera. Czy udaje się coś na to poradzić?

Jakie zajęcia mu wymyślać?

Choć nie każda zabawa zyska w oczach najmłodszych członków rodziny, ogromna ilość scenariuszy pozostawia założenie, że wreszcie znajdziemy te które dostosują się do temperamentu chłopca czy dziewczynki. Można wymienić doświadczenia z osobami o podobnych problemach, a jeśli to nie przyniesie atrakcyjnych koncepcji, zainteresujmy dziecko na przykład grami planszowymi, które możemy znaleźć w pobliskiej bibliotece albo domu kultury. Jeśli plansza z kostką nie zachęci malca do spędzenia z nią dłuższego czasu, a synek czy córeczka wciąż narzeka na nudę, warto zerknąć do sieci. Musimy wpisać do wyszukiwarki frazę "animacje dla dzieci pomysły" - każdy wynik przyniesie nam opcję zapoznania się z wieloma pomysłami kreatywnych zajęć oraz zabaw dla dzieci oraz młodzieży bez względu na płeć i wiek.

Poszukiwani towarzysze zabaw

Zasada jest bardzo prosta - im liczniejsze grono chętnych do zabawy, tym łatwiej będzie zorganizować porywające zajęcia. Idealnie przy dużej liczbie dzieci doskonale sprawdzą się rozmaite ściganki i grupowa rywalizacja, np. ściganie w dwójkach z balonikami wypełnionymi wodą albo z jajem na łyżce (lepiej je zastąpić piłeczką ping-pongową). Zwycięży ta dwójka, która pierwsza dotrze do końca z całymzestawem. Odmian podobnych zabaw jest dużą ilość – wszystkie bez trudu odnajdziemy w internecie.