Czy istnieje bezpieczny sposób na opalanie?
Eksperci od pielęgnacji skóry często zadają sobie to pytanie: czy istnieje bezpieczny sposób na opalanie? Przecież wszyscy wiemy, że wylegiwanie się na słońcu jest okropne dla naszej skóry, zwiększając ryzyko wystąpienia raka skóry, a także przedwczesnego starzenia się i pigmentacji.
Z drugiej strony, dla wielu z nas brązowy blask jest nadal na szczycie listy życzeń na lato, co sprawia, że czasem trudno oprzeć się urokowi podstępnej sesji opalania.
Czy można się bezpiecznie opalać
Czy istnieje bezpieczny sposób na opalanie? Chociaż ekspozycja na słońce może mieć kilka korzyści dla zdrowia, takich jak zwiększenie poziomu witaminy D i poprawa zdrowia psychicznego, „opalona skóra jest w rzeczywistości znakiem, że skóra została wystawiona na działanie zbyt dużej ilości promieniowania ultrafioletowego (UVR). Opalenizna jest sposobem organizmu na ochronę materiału genetycznego w komórkach skóry przed tym promieniowaniem.
Melanina to naturalny pigment w komórkach skóry, który nadaje jej opalony wygląd. Zapewnia ochronę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez promieniowanie UV, zapewniając efekt osłony, który rozprasza promieniowanie UV. Stanowi również warstwę absorbującą, która zmniejsza przenikanie promieniowania UV do głębszych warstw skóry. Zasadniczo jest to mechanizm ochronny, ale taki, którego powinniśmy unikać stymulując go ze względu na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego.
Co musisz wiedzieć o promieniowaniu ultrafioletowym
Istnieją trzy rodzaje promieniowania UV, które różnią się zdolnością do przenikania przez skórę i stopniem, w jakim powodują zmiany biologiczne.
UVA powoduje starzenie się skóry
Wnika głęboko w warstwy skóry, powodując natychmiastowy efekt opalenizny, jak również przedwczesne starzenie się. Wynika to z uszkodzenia elastyny i kolagenu w skórze
UVB powoduje oparzenia skóry
Przenika tylko do powierzchownych warstw skóry, skutkując zaczerwienieniem i opóźnionym efektem opalenizny/oparzenia. Promieniowanie UVB jest najsilniejsze w miesiącach letnich (kwiecień-październik) i w godzinach 11:00-15:00
UVC jest najsilniejsze
…i najbardziej szkodliwe, ale nie może przeniknąć przez warstwę ozonową, aby dotrzeć do powierzchni ziemi.
Które z nich powoduje raka skóry?
Uszkodzenie DNA komórek skóry powoduje utratę kontroli nad tym, jak i kiedy komórka rośnie i dzieli się, co zwiększa szanse na wystąpienie raka skóry. Skóra dzieci jest bardziej podatna na uszkodzenia.
Czy można się bezpiecznie opalać
Promieniowanie UVB znacząco sprzyja rozwojowi nowotworów skóry. Badania wykazały jednak, że UVA również wzmaga ich rozwój. Pojedyncze oparzenie słoneczne lub korzystanie z solarium gwałtownie zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UVR powoduje około 90% wszystkich nowotworów skóry. Oznacza to, że można im niemal całkowicie zapobiec.
Jak zachować bezpieczeństwo na słońcu
Podczas ekspozycji na słońce, istnieje kilka zaleceń, aby utrzymać się tak bezpieczne, jak to możliwe.
Używaj kremu z wysokim faktorem i szerokim spektrum działania.
SPF 30-50 chroni przed promieniowaniem UVB, a ocena gwiazdkowa 4-5 chroni przed promieniowaniem UVA. Nakładaj krem od stóp do głów i nie zapominaj o ustach.
Nakładaj krem z filtrem często i w odpowiedniej ilości
Powinieneś nakładać obfite ilości kremu przeciwsłonecznego na całe ciało co dwie godziny. Należy go ponownie nałożyć po spoceniu się lub pływaniu – nie ma czegoś takiego jak wodoodporny krem przeciwsłoneczny.
Unikaj południowego słońca
Trzymaj się z dala od słońca w godzinach 11:00-15:00 (10:00-16:00 w pobliżu równika), kiedy promienie UV są najsilniejsze. Bezpieczniejsza jest ekspozycja na słońce wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Noś luźną odzież
Należy nosić luźną odzież, która zakrywa jak największą część skóry. Dotyczy to bluzek z długimi rękawami, spodni, sarongów i długich spódnic. Unikaj dekoltów w serek, które odsłaniają dekolt.
Noś kapelusz
Kapelusze z szerokim rondem najlepiej chronią skórę głowy, twarz, szyję i uszy.
Załóż okulary przeciwsłoneczne
Nadmierna ekspozycja na słońce może zwiększyć ryzyko powstawania zaćmy. Okulary przeciwsłoneczne z filtrowanymi soczewkami i okalające styl zapewniają najlepszą ochronę dla Twoich oczu.
Ruszaj się
Upewnij się, że żaden obszar skóry nie jest narażony na długotrwałe działanie promieni słonecznych.
Nigdy nie korzystaj z łóżek opalających
Łóżka opalające emitują dwa-pięć razy więcej promieniowania UVA niż słońce. Już kilka minut spędzonych w solarium może spowodować takie same uszkodzenia skóry, jak spędzenie kilku godzin w południowym słońcu bez filtra przeciwsłonecznego.