Rodzina

Dobre sny malucha – jak stworzyć odpowiednie warunki do snu dla niemowlaka?

Niemowlaki śpią zupełnie inaczej niż osoby dorosłe. Ta wiedza pozwoli uniknąć frustracji związanej z częstym wybudzaniem się, a także wrażeniem niepokoju czy nawet dyskomfortu, który jest tak dobrze widoczny u najmłodszych członków rodziny. Jak można pomóc dziecku? Przyjemny w dotyku becik jest jednym z nich.

Skuteczne sposoby na dobry sen niemowlaka?

Sen niemowlaka składa się z fazy snu głębokiego, gdy następuje największa regeneracja organizmu, a oddech jest spokojny, wyrównany. Druga faza nazywana jest fazą REM, czyli sen, w którym szansa na wybudzenie się dziecka jest stosunkowo duża. Aby chociaż trochę ułatwić zasypianie, a także zadbać o dobrej jakości odpoczynek warto postępować zgodnie ze sprawdzonymi sposobami.

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że warunki panujące w pomieszczeniu są sprzyjające. Mowa o właściwej temperaturze, która waha się od 18 do maksymalnie 22 stopni C. Pokój należy wywietrzyć, usunąć jasne źródła światła i zadbać o niewielką lampkę nocną zapewniającą komfort i wyciszenie przed udaniem się na odpoczynek. Z opinii ekspertów wynika, że zarówno niemowlaki, jak i dzieci nie przepadają za ciemnością, stąd nabycie lampki jest konieczne.

W dalszej kolejności należy zadbać o kąpiel. Warto upewnić się, że odbywa się codziennie o tej samej godzinie. Woda wycisza, a kiedy rodzic masuje plecy, stópki i twarz dziecka, zaczyna się ono relaksować i szybciej zaśnie. Cieplutki becik włożony od razu po wytarciu ciała pozwoli zrelaksować się jeszcze bardziej i poczuć się bezpiecznie i dobrze.

Stałe rytuały przyczyniają się do uczucia bezpieczeństwa, a to z kolei gwarantuje dobry sen, dlatego trzeba tego przestrzegać.

Becik, kąpiel i inne elementy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeżeli dziecko będzie głodne. Pełny brzuszek to więc gwarancja szybkiego zasypiania, bez marudzenia i dyskomfortu, a także lepszy cen w ciągu nocy. Dla niemowlaków z rozszerzoną dietą na kolację doskonale sprawdzą się warzywa z płatkami jaglanymi, a dla najmłodszych dzieci większa porcja mleka.

Przed udaniem się na spoczynek należy unikać dostarczania maluszkowi mocnych wrażeń. Zamiast łaskotania, warto się przytulać, śpiewać kołysanki i pokazywać książeczki. Efekt będzie znakomity.