Jak efektywnie zająć czymś dziecko?

2022-07-05

Gdy przychodzimy do domu po pracy, najmłodsi członkowie rodziny bardzo mocno chcą zwrócić na siebie uwagę, tymczasem my rodzice niekoniecznie mamy w zanadrzu odpowiedni pomysł, jak się nimi zająć. Jeżeli chcemy marzyć o małej sjeście, przydałby się w domu ktoś niezastąpiony, na przykład dziadkowie. Przypadek bez rozwiązania? Prawdopodobnie rozwiązanie jest łatwiejsze, niż nam się wydaje.

Dzieci są w stanie łatwo stracić zainteresowanie. Czy jest na to jakaś rada?

Wiele zwyczajów się zmienia, także to, że dzieci coraz mniej lubią chodzić na huśtawki czy zjeżdżalnie przed blokami, a części z nich nie zadowalają już nawet telefony czy tablety. Lektury i popularne dawniej metody spędzania czasu niezbyt już się sprawdzają. Możemy powiedzieć: szkoda, ale dzieci bez pomysłu na działanie najczęściej są słabo zorientowane na współpracę z rówieśnikami. Najmłodsze osoby w rodzinie zaczynają kaprysić, płakać, zwracają na siebie uwagę, co najczęściej powoduje, że innym w domu zapanuje niezdrowa atmosfera. Czy udaje się coś na to poradzić?

Jakie zajęcia mu wymyślać?

Choć nie każda zabawa zyska w oczach najmłodszych członków rodziny, ogromna ilość scenariuszy pozostawia założenie, że wreszcie znajdziemy te które dostosują się do temperamentu chłopca czy dziewczynki. Można wymienić doświadczenia z osobami o podobnych problemach, a jeśli to nie przyniesie atrakcyjnych koncepcji, zainteresujmy dziecko na przykład grami planszowymi, które możemy znaleźć w pobliskiej bibliotece albo domu kultury. Jeśli plansza z kostką nie zachęci malca do spędzenia z nią dłuższego czasu, a synek czy córeczka wciąż narzeka na nudę, warto zerknąć do sieci. Musimy wpisać do wyszukiwarki frazę „animacje dla dzieci pomysły” – każdy wynik przyniesie nam opcję zapoznania się z wieloma pomysłami kreatywnych zajęć oraz zabaw dla dzieci oraz młodzieży bez względu na płeć i wiek.

Poszukiwani towarzysze zabaw

Zasada jest bardzo prosta – im liczniejsze grono chętnych do zabawy, tym łatwiej będzie zorganizować porywające zajęcia. Idealnie przy dużej liczbie dzieci doskonale sprawdzą się rozmaite ściganki i grupowa rywalizacja, np. ściganie w dwójkach z balonikami wypełnionymi wodą albo z jajem na łyżce (lepiej je zastąpić piłeczką ping-pongową). Zwycięży ta dwójka, która pierwsza dotrze do końca z całymzestawem. Odmian podobnych zabaw jest dużą ilość – wszystkie bez trudu odnajdziemy w internecie.