Dom

Jak zaplanować efektywne wykorzystanie przestrzeni w szklarni ogrodowej?

2023-03-20

Czy każda szklarnia będzie się nadawać na uprawianie dużej ilości roślin? Czasami posiadacze takich małych obiektów nierozważnie gospodarują przestrzenią. W końcu chodzi tylko o efektywność i bardzo dokładne planowanie. Wtedy dużo można zrobić na małej przestrzeni.

Czy szklarnia ogrodowa to dobry pomysł?

Sporo osób będzie mieć przed sobą sporo dylematów, zanim zdecyduje się na ustawienie szklarni w ogrodzie. Teraz mamy dostęp do takich produktów bardzo zróżnicowanych, jeżeli chodzi o wysokość i szerokość. Ich metraż może być naprawdę bardzo różny. Produkty takie występują w wielu najróżniejszych wariantach i mogą być dostarczane przez najróżniejszych producentów. Mogą wymagać bardziej zaawansowanych prac montażowych, ale są modele takie, które można samodzielnie ustawić nawet w małym ogrodzie. Na pewno szklarnia ogrodowa to będzie dobry pomysł, jeżeli zawsze chcemy mieć świeże owoce. Przyda się nawet wtedy, gdy będzie nieduża.

Co możemy uprawiać w ogrodowej szklarni?

W naszej małej szklarni będziemy mogli uprawiać również rośliny. Mogą to być warzywa, ale również owoce, czy też kwiaty. W zależności od naszych potrzeb znajdziemy najróżniejsze sadzonki. Przede wszystkim szklarnia ogrodowa to będzie miejsce, gdzie wszystko będzie szybciej rosnąć i dojrzewać. Z tego powodu będzie to idealne rozwiązanie, jeżeli chcemy przygotować rozsadę. To także dobry pomysł, jeżeli chcemy uprawiać nowalijki albo rośliny ciepłolubne takie jak papryka i pomidor. Poza tym w szklarni mogą zimować rośliny, które wykazują dużą wrażliwość na niskie temperatury.

Odpowiednie umieszczenie roślin

Przede wszystkim w małych szklarniach musimy maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Logiczne jest, że nie będziemy tu umieszczać bardzo wysokich roślin. Doświadczeni działkowcy i specjaliści od szklarni zalecają wykorzystywanie różnej wielkości półek ustawianych piętrowo. Rekomenduje się także budowanie rabatek. Okazuje się, że przy praktycznym planowaniu przestrzeń w środku wcale nie musi być spora, byśmy mogli pomieścić wiele roślin. Dobrze będą się sprawdzały stoły robocze albo rabaty kaskadowe. Montuje się listwy wzdłuż kalenicy. Poza tym dobrym pomysłem będzie także umieszczenie haków na doniczki, co będzie opcją najlepszą, jeżeli przygotowujemy rozsady. Haki będą także dobrze się sprawdzały, jeżeli przymocujemy do nich sznurki. Po nich mogą być prowadzone pomidory, fasolka albo górki. Możliwości jest całe mnóstwo, a dodatkowo musimy także pamiętać o tym, aby dbać o szklarnię. Powinna być regularnie czyszczona no i musimy zadbać także o glebę.