Jak pogoda może wpłynąć na twoje perfumy
Wiele z nas ma tendencję do skłaniania się ku jaśniejszym, świeższym perfumom w lecie, ale czy wiesz, że to może faktycznie nie być najlepszy rodzaj zapachu do noszenia w cieplejszej pogodzie?
Pogoda i pory roku mogą mieć duży wpływ na to, jak pachną Twoje perfumy, a także jak długo się utrzymują.
Wszystkie cząsteczki aromatyczne potrzebują pewnej ilości ciepła, aby działać’, wyjaśnia. 'Temperatura Twojej skóry i powietrza dramatycznie zmienia tempo, w jakim cząsteczki parują i rozpraszają się, a to następnie zmienia sposób, w jaki perfumy pachną – dla Ciebie i innych wokół Ciebie.
To dlatego twój ulubiony zapach może czasami pachnieć inaczej, od tego jak intensywny jest do różnych nut utrzymujących się na skórze dłużej. Poniżej Hollie wyjaśnia, jak pogoda wpływa na perfumy i które z nich najlepiej nadają się na którą porę roku.
Jak pogoda wpływa na perfumy
Gorąca pogoda intensyfikuje nuty zapachowe i sprawia, że szybciej rozkwitają na skórze’, mówi Holly. 'Im więcej ciepła, tym szybciej molekuły twojego zapachu nagrzewają się i tym szybciej wyparowują. Chociaż możemy sięgnąć po jaśniejsze, cytrusowe, świeże zapachy na lato, te cząsteczki są lżejsze, więc mogą wyparować jeszcze szybciej w wysokich temperaturach.
Jesienią i zimą:
Perfumy są bardzo wrażliwe na klimat, a w chłodniejszych temperaturach tempo parowania spowalnia, więc górne i sercowe nuty trwają znacznie dłużej i może się okazać, że twój zapach nie rzutuje tak bardzo w zimie’ wyjaśnia. 'Dzieje się tak, ponieważ cząsteczki perfum poruszają się w znacznie wolniejszym tempie w chłodnym powietrzu’.
Jak również to, nasze ciała zmieniają się, aby być mniej gościnnym. Nasza skóra staje się bardziej sucha w zimie, co może utrudnić 'przyklejenie się’ zapachu, ponieważ cząsteczki zapachu są przyciągane do olejków. Receptory w naszym nosie instynktownie zakopują się głębiej w celu ochrony przed zimnem, co może łagodnie tłumić nasz zmysł węchu. Wybierz zapach na jesień/zimę, który ma silne, piżmowe, ciężkie nuty bazowe, które będą trwałe i zauważalne, np. drzewo sandałowe, paczula, skóra, bób tonka i cynamon.